Huculská magistrála

Huculská magistrála ako jedinečný produkt cestovného ruchu sa začal budovať v roku 2009. Iniciátormi nápadu a aj jeho realizátormi boli Slovenský hucul klub a Zbojská, s.r.o. Neskôr sa k nim aktívne pripojila Správa Národného parku. Základnou myšlienkou bolo ponúknuť návštevníkom putovanie v sedle huculských koníkov na území Muránska planina - Čierny Hron.
V súčasnosti Huculské magistrála prerastá do širšieho komplexu zámerov a služieb: od záchrany chovu huculov v NP Muránska planina a zachovávanie biodiverzity územia, cez rôzne druhy vzdelávania, až po vytvorenie produktového klastra cestovného ruchu a rozvoj trvalo udržateľného cestovného ruchu. Kľúčovým však naďalej ostáva budovanie kvalitného produktu „Putovanie po huculskej magistrále“.

Prečo kone a prečo hucul?

Muránska planina a chov koní už dlhé desaťročia neodmysliteľne patria k sebe. Už v roku 1950 bol v lokalite Veľkej lúky pod Muránskym hradom umiestnený polodivoký chov koní – huculov. V počiatkoch bolo cieľom chovu záchrana huculského koňa, neskôr chov a produkcia koní vhodných pre lesnícku činnosť. Za týmto účelom prebehli len s čiastočným úspechom pokusy na krížení hucula, s cieľom vytvoriť samostatné plemeno s názvom "slovenský horský kôň". Neskôr sa začalo s chovom chladnokrvného norika a v roku 1995 bol uznaný šľachtiteľský chov koní plemena norik muránskeho typu a 1997 bol vyhlásený za génovú rezervu norika muránskeho typu a chránený chov. V súčasnosti sa celkový počet chovaných koní pohybuje okolo 300 kusov. Spojenie koní a Muránskej planiny podporuje aj dnes už preslávené Ródeo Muráň, jedno z najväčších podujatí tohto typu na Slovensku.

V opačnom kúte nášho regiónu v obci Sihla nad Čierny Balogom v roku 1999 vďaka nadšencom a obdivovateľom huclských koníkov bola založená nezisková organizácia Slovenský hucul klub, ktorej prioritným zámerom je záchrana a ochrana hucula ako jedinečného plemena. Dnes na Sihle nájdete stádo viac ako 40 koní. Každoročne sa tu organizuje ďalšie atraktívne a veľké podujatie venované koníkom – „Huculská paráda“.

Tretím dôvodom je obnovená tradícia zbojníctva v sedle Zbojská medzi Fabovou hoľou a Klenovským Veprom na ceste spájajúcej Brezno s Tisovcom. Doslovný preklad slova hucul z rumunského jazyka je totiž "zbojník". Prostredníctvom Huculskej magistrály chceme postupne návštevníkom autenticky "v sedle hucula" predstaviť súčastnosť aj minulosť hucula - zbojníka ako aj samotného zbojníctva v v území Muránska planina – Čierny Hron.

Územie Muránska planina – Čierny Hron / Horehronie

Zelené srdce Slovenska – aj tak mnohí nazývajú Muránsku planinu. Objavte nádherné prírodné scenérie, ktoré nadchnú v každom ročnom období, prejdite sa po jednom z viacerých náučných chodníkov a pátrajte po Lykovci muránskom, rastlinke, ktorú by ste inde na svete nenašli. Zájdite tiež na Veľkú Lúku a obdivujte krásu a mohutnosť huculských koní, ktorých chov je práve sem umiestnený už od roku 1950.
Príďte sa nadýchať vône lesa do jedinečného prírodného múzea vo Vydrovskej doline. Trojkilometrový náučný chodník s viac než šesťdesiatimi zastávkami vám priblíži históriu, súčasnosť i význam lesníctva na Slovensku. Vydajte sa na prechádzku do minulosti a prejdite sa machom a papradím Dobročského pralesa. Pekným výhľadom na okolitú krajinu vás zase odmení druhý najvyšší vrch Slovenského Rudohoria – Klenovský Vepor.
V tomto uponáhľanom svete sa oplatí raz za čas spomaliť. Navštívte Salaš v sedle Zbojská a nechajte sa očariť malebnou prírodou Muránskej planiny. Prevezte sa Zbojníckou strelou, vyskúšajte jazdu v sedle hucula, prenocujte „pod širákom“, spoznajte tradičný spôsob spracovania ovčieho mlieka či ochutnajte miestne špeciality na zabíjačke. Na Zbojskej sa vždy niečo deje, preto vaša návšteva isto nebude posledná.
Nechajte sa viesť náučným chodníkom na hrad Muráň a pripomeňte si ako mohol tento kráľovský hrad vyzerať v časoch najväčšej slávy. Vydajte sa aj na vrch Hradová, ktorý je jednou z dominánt okolia mesta Tisovec a ukrýva zrúcaniny stredovekého hradu. Spoznajte život Ferdinanda Coburga v okolí Prednej Hory, život Vladimíra Clementisa v Tisovci, či pričuchnite k časom dávno minulým, prechádzkou pomedzi drevené chalúpky v obci Drábsko – časti Kysuca.
Pre všetkých nadšencov technických pamiatok je tu možnosť zažiť dobrodružstvo na trati. Čiernohronská železnička si pre vás pripravila zaujímavý program, či už plánujete výlet pre svojich kamarátov, zábavu pre svoje deti či stretnutie s obchodnými partnermi. Ak vám nevyhovujú základné trasy vláčika či špeciálne akcie ako Zážitok pre deti, Výlet pre vnúčatá a Vláčikom skanzenom, je tu možnosť objednávky mimoriadneho vlaku podľa vášho želania.

Relax na Planine môže mať mnoho podôb. Predstavte si rodinné gazdovstvo, ktoré sa nachádza v malebnej lokalite Vrchy. Marekov dvor je príkladom klasickej slovenskej vidieckej turistiky. Vyskúšajte si jazdu na koni, pomoc pri gazdovských prácach či okúste chutné domáce produkty. Dobrým výstupným miestom pre túry po Muránskej planine pre vás budú aj CSM Zbojská a RZ Predná Hora, ktoré vám popri ubytovaní poskytnú aj wellness.
Muránska planina má pre každého niečo. Ak máte radi dobrodružstvo, skúste jazdu na krnačkách, OFF Road alebo ryžovanie zlata. So zvieratami a jazdením sú zase spojené každoročne organizované podujatia ako Rodeo Muráň, Hubertova jazda či preteky volských záprahov na Sihle. Dostať sa krásnej prírode na dosah nikdy nebolo jednoduchšie. Stačí sa vydať po turistickom či cyklistickom chodníku, prípadne prevetrať bežky alebo lyže.

Tradície majú svoje miesto aj v modernom svete. O ich zachovávanie sa snažíme už roky a veríme, že robíme radosť všetkým generáciám. Nenechajte si preto ujsť podujatia, ktoré sa pravidelne konajú na Muránskej planine. Tradície vás môžu uchvátiť mnohými spôsobmi, trebárs prechádzkou po Tisovskom jarmoku, ochutnaním lahôdok na Michalských hodoch, kultúrnym programom Katarínskych dní či pohľadom na sprievod počas Fašiangov.

Klaster Huculská magistrála

Zámer vybudovania klastra a ucelenej produktovej destinácie CR na území Muránska planina – Čierny Hron máme už takmer 10 rokov. V predchádzajúcich variantoch sme uvažovali s využitím iných produktov ako ťažiskových pre rozvoj územia. Pôvodne sme pripravovali ako projekt „Historické železnice“ - prepojenie Čiernohronskej železničky s Ozubnicovou železnicou P.Polhora - Tisovec.

Tento zámer bol a je brzdený zdĺhavou a finančne náročnou opravou technického vybavenia najmä ozubnicovej železnice a jeho nevýhodou je, že geograficky neprepája celé územie. Ďalšími možnosťami bolo využitie historických tradícií, ako je napríklad ťažba a spracovanie rúd, alebo ovčiarstvo. Keďže však Muránska planina a Čierny Hron sú už dlhé roky synonymom polodivokého chovu koní a chovu huculov, pričom v posledných rokoch sa aktívne začala rozvíjať táto atraktivita, rozhodli sme sa pre kľúčový produkt – Huculskú magistrálu. Tradícia chovu huculov a putovanie v sedle je základ vybudovania nového produktového klastra Huculská magistrála.

Budovanie klastra plánujeme realizovať v rokoch 2012 - 2015 ako súčasť projektu "Huculská magistrála" - klaster cestovného ruchu na území Muránska planina - Čierny Hron podporeného v rámci Regionálneho operačného programu, Opatrenie 3.2. Podpora a rozvoj infraštruktúry cestovného ruchu - neinvestičné aktivity v cestovnom ruchu.

Od roku 2014 preberá úlohu zastrešenia Huculskej magistrály občianske združenie Huculská magistrála“

Putovanie po Huculskej magistrále

Región Muránska planina je spätý s chovom huculských koní už viac ako 100 rokov. V Muráni sa v rokoch 1950 až 1958 chovalo 136 plemenných huculských koní v základnom materskom stáde a plemenilo 23 plemenných huculských žrebcov. V tomto období sa narodilo 685 huculských žriebät.

Huculy sa používali najmä na ťažké práce a stali sa neodmysliteľnou súčasťou života na Muránskej planine. Chýry o výnimočnosti muránskeho chovu huculov sa rozšírili do ostatných krajín. Dodnes sa turisti a chovatelia zaujímajú o hucule na Muráni. To nás inšpirovalo obnoviť slávu muránskych huculov. Pomocou projektu Muránska magistrála chceme spojiť históriu chovu so súčasnosťou a predstaviť verejnosti výnimočnosť koníka hucula, kraj huculskej magistrály a chovateľov huculov na Slovensku.

Huculský kôň, kedysi používaný ako nosič, dnes našiel nové uplatnenie. Jednou z možností je turistické jazdenie. Do roku 2014 chceme dobudovať sieť prepriahacích staníc Huculskej magistrály a prepojiť konské trasy na Slovensku, Česku, Maďarsku, a Poľsku.

Doslovný preklad slova hucul z rumunského jazyka je "zbojník". S históriou tohoto koňa - zbojníka a putovania na huculských koňoch súvisí aj náš projekt Huculskej Magistrály, pomocou ktorého by sme chceli postupne návštevníkom autenticky "v sedle hucula" predstaviť súčastnosť aj minulosť hucula - zbojníka ako aj samotného zbojníctva v mikroregióne Muránskej planiny.
Huculská magistrála povedie vrchmi a dolinami Slovenského rudohoria a Muránskej planiny. Ubytovanie počas putovania môže mať rôzny charakter napr. Nocovanie v apartmáne na Zbojníckom dvore, jednoduché turistické ubytovanie na Gazdovskom dvore, chate Šopisko, alebo v ubytovaní v súkromí a penziónoch.
Ak máte záujem o netradičné putovanie v sedle hucula kontaktujte nás na e-mailových adresách: huculskamagistrala@gmail.com, info@zbojska.sk,
Kontaktujte nás min. 1 - 2 týždne pred termínom putovania. Zvážte svoje jazdecké schopnosti a po dohode s Vami vytvoríme ideálnu trasu.
Trasa putovania môže trvať jeden deň s nocľahom, až viacdňové putovanie s viacerými druhmi ubytovania